KUTLUCAN BİLİŞİM | Yaratıcı Çözümler Sunar


WordPress

29 Nisan 2013 Tarihinde Kutlucan Bilişim tarafından yazıldı.

WORDPRESS ücretsiz bir Blog Uygulaması ve İçerik Yönetim Sistemidir (Content Managament System – CMS). Özellikle blog uygulamaları konusunda bağımsız kategori ve alt kategori oluşturma, oluşturulmuş yazıları bir yada birden fazla kategori altında kategorize etme, hiyerarşik sayfalar oluşturma ve benzeri pek çok kullanım kolaylığı sunmaktadır.

WORDPRESS PHP Skript dili ile geliştirilmiştir ve uygulamada bir MYSQL veritabanına ihtiyaç duymaktadır (en az PHP 5.2.4 ve MYSQL 5.0.15 versiyonları). GNU General Public License (GPL) lisansı altında ücretsiz olarak edinilebilir.

Geliştiricilerin söylemlerine göre sistem web standartları göz önüne alınarak geliştirilmektedir. Şıklığı, kullanıcı dostu arayüzü, kolay adapte edilebilmesi gibi özellikleri b2 yazılımının devamı olan WORDPRESS’in popülerliğini, kullanıcı ve geliştirici sayısını hızla arttırmıştır. 2013 Nisan ayı verilerine göre WORDPRESS son sürümü 3.5‘in indirilme sayısı 18 milyonun üstündedir.

Dünyanın en yaygın Blog Uygulaması WORDPRESS kurulum açıklamalarını resmi sitesinde Famous 5-Minute Install (ünlü 5 dakikalık kurulum) başlığı altında vermektedir.

mmullenweg2001-2002 yıllarında Michel Valdrighi PHP Script dili ile yazılmış b2/cafelog adlı Web Blog Sitemini GPL lisansı altında kullanıma açtı. 2003 Ocak ayında Matthew Mullenweg bloğunda b2 kod temelinde yeni bir Web Blog Yazılımı geliştirmek istediğini duyurdu ve kısa zaman içerisinde Mike Little ile birlikte WORDPRESS geliştirme çalışmalarına başladı.

WORDPRESS’in ilk versiyonu 3 Ocak 2004 tarihinde ortaya çıktı. Michel Valdrighi’in bu çalışma grubuna katılmasıyla WORDPRESS b2′nin resmi devamı olarak kabul edildi. Versiyon 1.5 sonrasında WORDPRESS sadece bir Web Blog Yazılımı değil aynı zamanda bir İçerik Yönetim Sistemi olarak kabul görmüştür. 2005 Ağustos ayında att Mullenweg diğer geliştiricilerle beraber Automattic firmasını kurdu. Firmanın kurulmasındaki amaç Blog konusunda yeni hizmetler sunmak ve WORDPRESS gelişimini daha iyi koordine etmektir. Aynı yıl Blog Sunucu Hizmeti WordPress.com hizmete girmiştir.

WORDPRESS 2007 yılında en iyi açık kaynak kodlu sosyal ağ içerik yönetim sistemi kategorisinde, 2009 yılında ise en iyi açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi kategorisinde açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi ödülünü kazandı.

WORDPRESS 2010 verilerine göre pazar payının %52‘sini elinde bulundurmaktadır. Kullanıcı ve geliştirici sayısı her geçen gün hızla artmaktadır.

Son Yazılar


Son Yazı

Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara

Web tasarım kendine ait ilkeleri, standartları olan, ciddi sorumluluk ve iş ahlakı gerektiren bir süreçtir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara …


Son Yazı

HTML

Öncelikle HTML bir programlama dili değildir. HTML mantığını anlamak için öncelikle geliştirilme amacının ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.HTML tarihi ile …


Son Yazı

CSS

CSS (Cascading Style Sheets) dilimize Basamaklı Stil Şablonları olarak tercüme edilebilir. Programcılıkta deklaratif diller grubuna girer. Ağırlıklı uygulama alanı HTML …Kutlucan Bilişim © 2012 - 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.