KUTLUCAN BİLİŞİM | Yaratıcı Çözümler Sunar


HTML

29 Nisan 2013 Tarihinde Kutlucan Bilişim tarafından yazıldı.

Öncelikle HTML bir programlama dili değildir. HTML mantığını anlamak için öncelikle geliştirilme amacının ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

HTML tarihi ile WWW (World Wide Web) tarihi ayrılamayacak şekilde birbirlerine bağlıdırlar.

timbleeBüyük başarısına rağmen oldukça yeni sayılabilecek HTML’in hikayesi 1990 yılında Cenevre’ de başlamıştır. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN bünyesinde çalışan ingiliz informatikçi Tim Berners Lee çalışma arkadaşları ile beraber tarihi çok daha eski olan internet üzerinde bilim insanlarının bilgi değişiminde kullanabilecekleri yeni bir teknoloji üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Çalışmanın temel amacı basit yazı formatlamasını ve grafik eklemeyi destekleyecek şekilde bilimsel dökümanların online görünür kılınmasıdır. Oldukça önemli bir fikir ise bu bilgi değişimine Hypertext özelliğinin eklenmesidir. Bu sayede dökümanların içinden başka dökümanlara -ki bunlar başka sunucularda da bulunabilirler- bağlantılar verilebilmektedir. Hyper Text Markup Language açılımı buradan gelmektedir.

Projenin iki ayağı HTML ve WWW üzerinde bilgi transferini sağlayacak yeni bir yüksek seviye internet protokolü HTTP (Hypertext Transfer Protocol) oluşturmaktı.

Buradan özetle HTML’i bir döküman yapısını tarif etme dili olarak tanımlayabiliriz.

HTML öncelikle bir internet taslağı olarak görüldü. Yeni HTTP protokolünü destekleyen WWW sunucular kurulmaya başlandı. Bununla paralel olarak program geliştiriciler WWW fikrine yoğunlaştılar ve ilk WWW tarayıcılarını geliştirdiler.

Bu gelişimlerde aktif rol oynayan bir genç olan Marc Andreessen, Mosaic adlı ilk grafik arayüzlü WWW tarayıcısını geliştirdi. Mosaic programcıları HTML taslağında bulunmayan yeni uygulamaları tarayıcılarına entegre edebileceklerini keşfettiler ve bu keşifle bir gelişim patlaması olacağını öngören Marc Andreessen projeyi sonlandırarak WWW yazılımı geliştiren Netscape firmasının kurucularından biri oldu.

WWW üzerinde HTTP (Hypertext Transfer Protocol) protokolü ile geniş kitlelere açılan bu bilgi paylaşımı, 1993 yılının ikinci yarısında New York Times gibi saygın birçok kuruluşun makalelerine konu olacak bir kullanım patlaması yaşamıştır.

w3Bu teknolojik gelişim ve kullanım yoğunluğu HTML için bir standardize edilme zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. The World Wide Web Consortium (W3C) günümüzde bu standartları belirleyen kuruluştur.

WWW tarayıcı geliştiricileri arasında bir pazar payı ve en iyi tarayıcı yazılımı olma savaşı sürmektedir. Geliştiriciler birçok standart dışı uygulamayı W3C’ye rağmen yazılımlarına entegre etmeye devam etmektedirler. Bu yakşalımı öncelikle Netscape benimsemiş olup Microsoft çok daha katı bir şekilde uygulamaktadır.

 

Günümüz web sitelerinin temel alt yapısını oluşturan HTML, -birçok farklı teknoloji ile desteklenerek- interneti oldukça etkili bir tanıtım, reklam, ekonomik ve sosyal etkileşim alanı haline getirmektedir.

Son Yazılar


Son Yazı

Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara

Web tasarım kendine ait ilkeleri, standartları olan, ciddi sorumluluk ve iş ahlakı gerektiren bir süreçtir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara …


Son Yazı

HTML

Öncelikle HTML bir programlama dili değildir. HTML mantığını anlamak için öncelikle geliştirilme amacının ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.HTML tarihi ile …


Son Yazı

CSS

CSS (Cascading Style Sheets) dilimize Basamaklı Stil Şablonları olarak tercüme edilebilir. Programcılıkta deklaratif diller grubuna girer. Ağırlıklı uygulama alanı HTML …Kutlucan Bilişim © 2012 - 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.