KUTLUCAN BİLİŞİM | Yaratıcı Çözümler Sunar


CSS

29 Nisan 2013 Tarihinde Kutlucan Bilişim tarafından yazıldı.

CSS (Cascading Style Sheets) dilimize Basamaklı Stil Şablonları olarak tercüme edilebilir. Programcılıkta deklaratif diller grubuna girer. Ağırlıklı uygulama alanı HTML ve XHTML ile yazılmış web sayfalarına stil şablonları oluşturmak olsa da plain XML, SVG ve XUL‘de dahil olmak üzere her türlü XML dökümanına uygulanabilir.

CSS’in oluşturulmasındaki ana fikir HTML ve XML ile dökümanın içerik yapısını ve parçalarını oluştururken, aynı anda bu oluşumdan tamamen bağımsız olarak bu parçaların nasıl görüntüleneceğini (örneğin : renkler, yazı tipi büyüklükleri vb.) belirleyebilmektir.

CSS kuralları yardımı ile HTML dökümanındaki her elemente ayrı ayrı görüntü özellikleri tanımlanabilir. HTML içinde tanımlayabileceğimiz ID ve CLASS‘lar bu elementleri CSS içinde belirtmede kullanılmaktadır.

HWLieWEB stil şablonları önerisi ilk olarak 1993 yılında ortaya atıldı. 1995 yılına kadar bu konuda bir çok öneri sunulmuştur. Cascading Style Sheets (CSS) 1994 yılında Håkon Wium Lie tarafından önerilmiştir. Bert Bos o zamanlarda “Argo” adı verilen ve kendi stil dosyalarını kullanabilen bir tarayıcıyı geliştirmek için çalışmaktaydı. Bu iki kişi sonrasında beraber çalışma ve CSS’i geliştirme kararı aldılar.

Håkon Wium Lie tarafından 1994 yılında Chicago‘da yapılan “Mosaic ve WEB” konferansında tanıtılan CSS, ardından 1995 yılında Bert Bos tarafından tanıtılmış ve World Wide Web Consortium (W3C) kuruluşunun dikkatini çekmiştir. Håkon Wium Lie ve Bert Bos bu bölümde CSS üzerine diğer üyelerle beraber çalıştılar.

Aralık 1996‘da CSS Seviye 1 duyuruldu. Bu norm önerisini hemen hemen tüm tarayıcılar tam anlamıyla takip ettiler. Ancak Mayıs 1998‘de duyurulan CSS Seviye 2 uygulamadaki teknik sorunlar nedeniyle tüm tarayıcılar tarafından desteklenmedi. 2011 yılında W3C tarafından temelde hiçbir yeni özellik içermeyen CSS2.1 duyuruldu. Taslağı 1999 Haziran ayında duyurulan CSS3 günümüze kadar çeşitli güncellemeler yapılarak kullanılmaktadır. 2012 yılı baharında W3C’nin CSS4 geliştirme çalışmaları yaptığı ve CSS4′ün yakında duyurulacağı haberlerine karşın, 2012 Eylül ayında W3C çalışma grubu sözcüsü konuyu netliğe kavuşturmuş ve CSS4 çalışmalarının yapılmadığını gelecekteki tüm değişikliklerin CSS3 üzerinden yapılacağını duyurmuştur.

Son Yazılar


Son Yazı

Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara

Web tasarım kendine ait ilkeleri, standartları olan, ciddi sorumluluk ve iş ahlakı gerektiren bir süreçtir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara …


Son Yazı

HTML

Öncelikle HTML bir programlama dili değildir. HTML mantığını anlamak için öncelikle geliştirilme amacının ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.HTML tarihi ile …


Son Yazı

CSS

CSS (Cascading Style Sheets) dilimize Basamaklı Stil Şablonları olarak tercüme edilebilir. Programcılıkta deklaratif diller grubuna girer. Ağırlıklı uygulama alanı HTML …Kutlucan Bilişim © 2012 - 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.