KUTLUCAN BİLİŞİM | Yaratıcı Çözümler Sunar


Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara

06 Haziran 2013 Tarihinde Kutlucan Bilişim tarafından yazıldı.

Web tasarım kendine ait ilkeleri, standartları olan, ciddi sorumluluk ve iş ahlakı gerektiren bir süreçtir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara olarak öncelikle Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, çalışmalarına artı değerler katan, web tasarım standartları ve teknolojik gelişmeler göz önünde bulundurularak geliştirilmiş, bilgiye ulaşmak anlamında karmaşık olmayan ve ziyaretçileri görsel olarak yormayan web siteleri hazırlamaktayız.

Bu değindiğimiz konuları biraz açarak yazılanları, herkesin söyleyebileceği klişeleşmiş sözler olmaktan çıkarmak isteriz :

  • Standartlar, sorumluluklar ve iş ahlakı. Web standartları The World Wide Web Consortium (W3C) tarafından belirlenmektedir. Standartlara uyumda karşımıza hatalar ve uyarılar çıkmaktadır, web tasarımcısının bilgisi dahilinde olan uyarılar kabul edilebilir olup hatalar kabul edilemezler. Teknik bilgi olmakla beraber sitenizi oluşturmakta kullanılan HTML taglara sahiptir. Bir <li> tagının </li> ile kapatılması gerektiği halde tasarımcı tarafından kapatılmaması bir uyarı oluşturur. Bu uyarı birçok tarayıcı tarafından görsel anlamda tolere edilir ancak Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara iş ahlakı çerçevesinde bu tarz uyarıları kabul edilemez bulmaktadır. Bu ve benzeri kriterler müşterilerimize duyduğumuz sorumluluk anlayışı çerçevesinde Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara için önem taşımaktadır.
  • Müşteri ihtiyaçları. Web tasarım süreci müşterilerin ihtiyaçları ve bu ihtiyaçların nasıl giderilebileceği konuları temelinde yürütülmelidir. İhtiyaçlar tasarımda bazı hassasiyetleri beraberinde getirir, örneğin  çok sayıda ürününü büyük boyutlu resimler ve videolar eşliğinde  tanıtmak isteyen bir müşterimiz için resim ve video dosyalarında boyut küçültme anlamında bir optimizasyon ve gerekiyorsa bu dosyaların farklı kanallardan sunulması ( hosting ) bir gerekliliktir. Yönetici panelli, müşterimizin tasarımcıya ihtiyaç duymadan güncelleyebileceği siteler bir çok avantajlar sunmaktadırlar ancak maliyetleri normal sitelere göre yüksektir. Çok sık değişim gerekmeyen, küçük ölçekli bir bilgilendirme sitesi için Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara müşteri ihtiyaçları ve çıkarları doğrultusunda, daha çok kazanç elde edeceği yönetici paneli olan bir site yerine normal bir siteyi tavsiye eder ve bu normal sitenin güncellenmesinde gerekli tüm katkılarda bulunur. Bu durumda zaman içerisinde müşterimiz tarafında yönetici paneli gerektiren bir gelişim yaşanırsa müşterimizi madur etmeden sitesini yükseltir ve iki site arasındaki fiyat farkını talep ederiz.
  • Artı değerler. Bir web sitesinin müşteri ihtiyaçlarını giderebilmesi artı değer olarak kabul edilebilir. Ürün tanıtımı yapmak bir ihtiyaç ise, web sitesinin şu özelliklere sahip olması gerekmektedir :  ürünlerin sunulacağı hedef kitle web sitesini arama motorları arayıcılığı ile kolaylıkla bulmalıdır ( SEO ). Ancak sitenize ziyaretler ürünlerinizin başarı ile tanıtıldığı anlamına gelmez. Ürünler web sitenizde kolay bulunabilir şekilde kategorize edilmiş olmalıdır ( İçerik yönetimi, içerik kirliği ). Ürünlerin kolay bulunabilirliği hala iyi tanıtıldıkları anlamına gelmemektedir. Ziyaretçi tablolarla, grafiklerle, resim ve ihtiyaç halinde videolarla ancak tüm bu içerik zenginliğine rağmen yine de sade okunabilir bir sayfa yapısı ile ürün hakkında bilgilendirilmelidir ( içerik zenginliği ve sunumda sadelik ). Çok iyi bilgilendirilmiş, ancak yine de ürün hakkında soruları bulunan yada ürünü almaya karar vermiş ziyaretçi iletişim sayfaları, talep ve destek formları, online canlı yazışmalar gibi teknikler ile size kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilmelidir ( Müşteri ilişkileri, İletişim kanalları ). Sonuçta ihtiyacınız göz önünde bulundurularak hazırlanmış siteniz müşteri ve satışlarınızı arttırarak faliyetlerinizde firmanıza artı değerler katar.
  • Teknolojik gelişmeler. Web tasarım ortaya çıktığı ilk yıllardan günümüze bir çok teknolojik gelişimin etkisinde kalmış ve şekillenmiştir. Örneğin internet hızı ve video dosyaları başta olmak üzere dosyaların kapladıkları alan konularındaki teknolojik gelişimler ve iyileştirmeler sayesinde günümüz web sitelerinde videolar yada yüksek çözünürlüklü resimler paylaşmak sorun olmaktan çıkmıştır. Önemli olan sorumluluk sahibi bir firma olarak teknolojik gelişmelerden haberdar olmak ve müşteri ihtiyaçları ekseninde bunlardan faydalanabilmektir. HTML5 HTML’de son sürümdür kendisiyle beraber yeni <video>, <audio>, <nav> vb. bazı taglar getirmiştir. Bu yeni gelen özellikler, taglar ve yapısal mantık değişiklikleri göz ardı edilerek ( sadece eski sürüm tagları ve normlar kullanılarak ) oluşturulacak bir HTML5 site, bu yeni teknolojinin hiçbir nimetinden faydalanmamış yanlızca vitrinde HTML5 vasfı taşıyan bir site olacaktır ki bu göz boyamaktan başka birşey değildir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara olarak müşterilerimizin teknolojik yenilikler ve iyileştirmelerden haberdar edilmeleri konusunda sorumluluk bilinci içindeyiz.
  • Ziyaretçi memnuniyeti. Web sitenizin en önemli var olma sebebi hedef kitlelerle olan iletişimdir. Ziyaret edilmeyen web sitesinin bir anlamı olmayacağı gibi; bilgiye ulaşımda zaman kaybına neden olan, rahatsız edici ve dikkat kaybına neden olan içerikler ( arka planda ziyaretçinin engelleyemediği bir müzik veya sayfanın üst bölümünde aşırı hareketlilik oluşturan hareketli görseller gibi ) sebebiyle ziyaretçilerin siteyi çok hızlı bir şekilde terk etmelerine neden olan tasarımların da bir anlamı yoktur. Web sitelerinin tasarımında kullanılan HTML’deki en önemli amaç bilgiler ve bu bilgileri destekleyen görseller içeren dökümanların belirli formatlar göz önünde bulundurularak internet ortamında paylaşılmasıdır. Yani HTML bir resim yada animasyon sanatı değil dökümanların anlamlarını kaybetmeden formatlanarak internet ortamında paylaşılması sanatıdır. Bundan sitelerin çok sade tasarlanması gerekliliği çıkarılmamalıdır, elbette özellikle JQUERY, HTML5 gibi teknolojik gelişmeler vesilesiyle siteler daha hareketli, göze ve istenirse kulağa hoş gelen şekillerde hazırlanabilir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara olarak dikkat çekmek istediğimiz konu, tasarımlarda aşırılığa kaçılmasının ziyaretçi memnuniyetini üzerindeki olumsuz etkileridir.

Son Yazılar


Son Yazı

Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara

Web tasarım kendine ait ilkeleri, standartları olan, ciddi sorumluluk ve iş ahlakı gerektiren bir süreçtir. Kutlucan Bilişim Web Tasarım Ankara …


Son Yazı

HTML

Öncelikle HTML bir programlama dili değildir. HTML mantığını anlamak için öncelikle geliştirilme amacının ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.HTML tarihi ile …


Son Yazı

CSS

CSS (Cascading Style Sheets) dilimize Basamaklı Stil Şablonları olarak tercüme edilebilir. Programcılıkta deklaratif diller grubuna girer. Ağırlıklı uygulama alanı HTML …Kutlucan Bilişim © 2012 - 2019 | Tüm Hakları Saklıdır.